O autorze
Wojciech Andrusiewicz - Z urodzenia i zamiłowania lublinianin. Od lutego 2015 r. rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wcześniej naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej ZUS i rzecznik prasowy oddziału ZUS w Lublinie. Z wykształcenia politolog, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Przez wiele lat związany z dziennikarstwem, zarówno prasowym jak i radiowym. Prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec dwóch córek, miłośnik historii Polski i II Wojny Światowej.

„Prawie” wypoczynek, czyli ZUS za granicą

Uwaga! Ważna informacja dla wszystkich kolorowych mediów i ciekawskich portali: niniejszy tekst napiszę o wyjazdach pracowników ZUS do USA, Włoch, Francji i jeszcze kilku innych państw. Warto bowiem w tym temacie poznać opinie nie tylko różnych redakcji i redaktorów, ale również samej Polonii i polskich dyplomatów.

Przyczynkiem do napisania tego tekstu jest doroczne podsumowanie cyklu ubiegłorocznych dni poradnictwa organizowanych dla Polaków przebywających zarówno na stałe, jak i tymczasowo za granicą. Medialnie dni te zaistniały jako „prawie” wypoczynkowe wyjazdy pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do „prawie” najlepszych kurortów świata. Tylko jak to mówiła jedna z bardziej znanych polskich reklam: prawie robi wielką różnicę. W tym przypadku „prawie” robi różnicę kolosalną.

I tak, z organizowanych wspólnie przez ZUS i Ministerstwo Spraw Zagranicznych porad dla Polonii skorzystało w 2015 roku ponad 3 tys. osób. W ocenie MSZ praca wykonywana przez ZUS na rzecz Polaków za granicą jest ważnym uzupełnieniem pomocy, jakiej służby konsularne udzielają rodakom za granicą. A to właśnie służby konsularne odgrywają w organizacji dni poradnictwa olbrzymią rolę. To one bowiem, w kontakcie z Polonią, wskazują ZUS gdzie istnieje potrzeba zorganizowania eksperckich porad w materii ubezpieczeń społecznych. Przekazują do Zakładu informacje o profilu Polonii na danym terenie i konkretnym obszarze tematycznym, który powinien stanowić podłoże spotkania. W wielu przypadkach konsulaty przekazywały do ZUS wykazy indywidualnych spraw, z którymi będą się zwracać do przedstawicieli Zakładu Polonusi. Szczególnie dużym zainteresowaniem w minionym roku cieszyły się zagadnienia związane z zasadami składania wniosków o świadczenia podlegające koordynacji unijnej i bilateralnej; dokumentami, które należy dołączyć do wniosku o konkretne świadczenia; zmniejszaniem lub zawieszaniem prawa do świadczeń; obowiązkami zagranicznych urzędników w zakresie przyjmowania i kompletowania wniosków o świadczenia.

Co niezwykle ważne, w większości miejsc, w których odbyły się dni poradnictwa w ubiegłym roku, Polonia wskazuje na konieczność organizacji kolejnych tego typu spotkań. W rozmowach z przedstawicielami konsulatów podkreślają praktyczną wartość takich dni. Jak podkreśla MSZ, organizacja dni poradnictwa jest istotna także pod kątem możliwych powrotów obywateli Polski do kraju i odnalezienia się w rzeczywistości prawnej po powrocie. Stąd deklaracja resortu o kontynuacji spotkań Polonii z ekspertami z ZUS we wszystkich tych krajach, w których w 2015 r. takie spotkania się odbyły. Placówki dyplomatyczne wskazują też na kolejne skupiska Polonii, które wnioskują o organizację dni poradnictwa, np. w Massachusetts, Calgary, Salonikach, Barcelonie, Helsinkach, Łucku, czy Winnicy.


Ubiegam więc wszystkie tegoroczne pytania w materii wyjazdów pracowników ZUS za granicę i od razu odpowiadam: Tak, na wniosek Polonii skierowany do Zakładu za pośrednictwem placówek dyplomatycznych, eksperci ZUS, będą wyjeżdżać na dni poradnictwa, by przybliżać praktyczne aspekty ubezpieczeń społecznych Polakom zamieszkałym za granicą, którzy już są lub będą klientami ZUS. To jest wszak nasz obowiązek wobec Polonii, tak jak naszym obowiązkiem jest obsługa klientów na miejscu, tu w Polsce.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...